W oczekiwaniu na Ragnarök
Mitologia nordycka to zbiór opowieści o powstaniu świata, jego dziejach i spodziewanym końcu wszystkiego, co istnieje. W ciągu wieków fragmenty mitów pojawiają się w różnych sagach. Nie wiemy, czy ludy Północy znały je w całości, ale nawet fragmentarycznie stanowiły istotny faktor stymulujący kierunek rozwoju społeczności wikińskich.
Tam, gdzie zimy były nadzwyczaj mroźne, noce trwały tygodniami, a lato bywało zbyt krótkie, by ziemia mogła wydać obfite plony, musiała zrodzić się mitologia uzasadniająca grabież. W rzeczywistości wikingowie postrzegali świat podobnie jak społeczności należące do kręgu kultury śródziemnomorskiej, jednak ich uniwersum było znacznie bardziej mroczne i przepełnione przemocą. Bohaterowie ich mitów – tytani, Asowie i Wanowie – byli istotami o nadprzyrodzonych mocach, ale jednocześnie o bardzo ludzkich charakterach. Nordycka geneza wszechświata była skomplikowana i pełna sprzeczności. Ludzie Północy nie potrafili wytłumaczyć sobie pochodzenia wszystkiego, co ich otaczało. Uznali więc, że na początku czasu nie było nic. Ani lasów, ani rzek, ani ludzi i zwierząt. Nie było nic, prócz Ginnungagapu, ziejącej pustką dziury w ziemi, która jedynie pogłębiała smutek.
Ludzie nie próbowali zrozumieć sensu istnienia tej otchłani wewnątrz niczego. Nawet bogowie nie zastanawiali się nad tym. Tak po prostu było od początku i zapewne byłoby do dzisiaj, gdyby samoistnie nie powstały dwie krainy: mglisty i chłodny, północny Niflheim i gorący Muspellsheim na południu, w którym mieszka pewien samotny demon ognia o imieniu Surtr. Strasznie mu się nudzi, bo jedyną jego czynnością przez wieki jest wyczekiwanie, kiedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta